Key Account Manager
Rybrinks
Kungsbacka, HLL
Key Account Manager / KAM
inom skönhet och livsstil till Rybrinks
Har du erfarenhet från dagligvaruhandeln och är en erfaren och engagerad säljare med passion för starka kundrelationer och affärsutveckling? Då kan detta vara din nästa utmaning! Rybrinks har en stark position inom FMCG med varumärken som Topz och Gunry, och vi har stora ambitioner och planer för framtiden. Vi söker nu en Key Account Manager som vill ta våra relationer inom dagligvaruhandeln till nästa nivå och bidra till vår fortsattatillväxt. Här får du möjlighet att påverka och utveckla Rybrinks affär med fokus på skönhet och livsstil.
Din nya roll
Som Key Account Manager ansvarar du för att utveckla och stärka kundrelationer inom dagligvaruhandeln. Du arbetar strategiskt och operativt för att driva försäljning, förhandla fram avtal och genomföra framgångsrika produktlanseringar. Rollen innebär att skapa långsiktiga affärsrelationer med dina kunder som är inköpare på större kedjor, och bidra till lönsam tillväxt för våra varumärken. Du kommer främst att utveckla våra befintliga kunder och avtal, men du kommer även till viss del bearbeta nya kunder för att bredda vår affär. Du blir en viktig del av vårt säljteam som består av åtta personer.
Tjänsten är en tillsvidareanställning på heltid. Du utgår från kontoret i Kungsbacka, tjänsten kommer innefatta en stor del resor, både inom Sverige men också Norden. Mycket kommer du kunna sköta via dagsresor. Det blir ungefär tre övernattningar / månad.

"En arbetsvecka innehåller ofta besök hos våra kunders inköpskontor såväl som butiksbesök. Vi jobbar strategiskt med vårt sortiment och våra kunder där vi identifierar möjligheter till att utveckla affärer.
Jag trivs väldigt bra med mina kollegor på Rybrinks. Det är en bra blandning av olika kompetenser, åldrar och personligheter vilket gör att vi kan hjälpa varandra och bidra med olika perspektiv i våra arbetsuppgifter. Stämningen på kontoret är väldigt positiv och samarbetsinriktad vilket gör det enkelt att dela idéer och lösa problem."
Läs mer om hur det är att jobba hos Rybrinks, och hela intervjun med Andeas här: https://career.masterhelp.se/rybrinks
Vem är du?
För att trivas i rollen tror vi att du som person är:
- Lagspelare som fokuserar på totalaffären men samtidigt trivs i en roll med mycket eget ansvar.
- Trivs i en roll med stort affärsansvar och är van att arbeta mot högt uppsatta försäljningsmål i ett högt tempo.
- Självgående, van att ta egna initiativ och kan driva egna projekt.
- En driven doer som får saker att hända. Du kan omsätta strategiska initiativ till konkreta resultat.
- Positiv och bidrar med härlig energi, ser möjligheter och vågar fånga dem!
- Grym på att bygga relationer och samarbeten såväl internt som externt.
Vi letar efter dig som har:
- Erfarenhet av liknande KAM-roll idag inom FMCG / DVH.
- Erfarenhet av att leda förhandlingar och sluta avtal med större kedjor, som gynnar både företaget och kunden.
Vi erbjuder:
- Ett spännande jobb där du har stor påverkan på både din egen och Rybrinks framtid.
- Möjlighet att arbeta med starka och välkända varumärken.
- En arbetsplats med hög arbetsglädje och höga ambitioner.
- Stora möjligheter till personlig och professionell utveckling, alla anställda har en individuell utvecklingsplan.
- Tjänstebil.
- Sjukvårdsförsäkring och pensionsavsättningar.
- Friskvårdsbidrag.
- Flextid och möjlighet att planera din egen tid för att få bra balans mellan jobb och fritid.
- Modernt och inspirerande kontor med hög energi och kreativ stämning
Ansökan och kontakt:
Är du redo att ta nästa steg i din karriär? Ansök nu och bli en del av vårt fantastiska team på Rybrinks!Skicka din ansökan via ansökningsknappen med CV och personligt brev (personligt brev kan du även skriva in på ansökningssidan) där du beskriver varför detta kan vara en tjänst för dig.Vi gör ett löpande urval så tveka inte att skicka din ansökan redan idag. Ska bli kul att höra från dig!
Eventuella frågor besvaras av Fanny Dahlgren på e-post: fanny.dahlgren@rybrinks.se eller
tel +46 (0) 735 29 68 73.
Rybrinks är ett svenskt, innovationsdrivet familjeföretag som förenar funktion och upplevelser i prisvärda livsstilskoncept. Vi erbjuder hållbara produkter inom skönhet, hygien och rengöring/städ som älskas av konsumenter i hela Norden. Vi är stolta över vår starka marknadsposition och vårt sortiment finns hos stora återförsäljare som exempelvis ICA, Axfood, Clas Ohlson, Apotea, Lyko och Lindex. Med 41 år i branschen och cirka 30 medarbetare är vi redo för nästa kapitel i vår resa.
Om företaget
Rybrinks
Säljpoolen är ett av landets ledande rekryteringsbolag och rekryterar ledare och specialister inom sälj och marknad. Vi hjälper säljare, Key Account Managers, chefer och marknadspersonal ta nästa steg i karriären och det finns alltid många intressanta tjänster hos oss.
Man kan också gå med i vårt nätverk och bli kontaktad när rätt tjänst dyker upp.
https://register.masterhelp.se/candidate/signup
Säljpoolen ingår i Intensogruppen, som är en rikstäckande helhetsleverantör av rekryteringstjänster. I Intensogruppen ingår även Intenso Teknikrekrytering, Intenso Interim Management, Masterhelp Jobb samt vårt egenutvecklade rekryteringsverktyg Masterhelp.