Monster

Key Account Manager

Blåkläder

Göteborg, VTG

JOBBINFORMATION
ANSTÄLLNINGSFORM
Heltid, Tillsvidareanställning
ADRESS
Göteborg, VTG
SKICKAD
Idag



Key Account Manager

till Svenljunga, Göteborg eller Stockholm

Blåkläder växer, och vi utökar nu vår Key Account Management-organisation med en Key Account Manager. Är du en driven, strategisk och relationsbyggande person som brinner för att skapa långsiktiga kundsamarbeten? Då kan detta vara möjligheten för dig att bli en del av vårt framgångsrika KAM-team!

Vi erbjuder
Som Key Account Manager hos Blåkläder får du möjlighet att arbeta i ett företag som sätter kvalitet, innovation och hållbarhet i fokus. Här har du möjlighet att arbeta med marknadsledande produkter i ett företag som sätter kunderna och medarbetarna i centrum. Du kommer arbeta i en utvecklande arbetsmiljö, där du får stort eget ansvar och möjlighet att påverka. Du kommer till en stark företagskultur som präglas av framåtanda, teamarbete och engagemang. Tjänstebil ingår.

Arbetsuppgifter
Som Key Account Manager blir du en nyckelspelare i att utveckla och stärka våra relationer med Blåkläders nyckelkunder. Du arbetar med både strategiska och operativa uppgifter för att säkerställa att våra kunder får bästa möjliga service och att våra affärer växer långsiktigt. Du blir en del av vårt engagerade KAM-team bestående av 14 personer som ingår i den svenska säljorganisationen där samarbete och gemensam framgång står i fokus. Tillsammans arbetar vi för att stärka Blåkläders position som marknadsledande leverantör av arbetskläder, skor och handskar, och säkerställa hög kundnöjdhet. I tjänsten ingår det en del resande. Placeringsort kan vara Svenljunga, Göteborg eller Stockholm. 

Som Key Account Manager ansvarar du också för att

  • Utveckla och vårda kundrelationer med fokus på att skapa långsiktiga samarbeten
  • Analysera kunders behov och presentera skräddarsydda lösningar för att möta deras krav
  • Planera och genomföra kundmöten samt följa upp avtal och kampanjer
  • Säkerställa implementering av nya kollektioner och optimera produktanvändningen för våra kunder
  • Koordinera aktiviteter med distriktsäljare, KAM-koordinatorer och andra interna funktioner för att säkerställa en sömlös leverans
  • Bidra till företagets övergripande försäljningsstrategi genom att identifiera nya affärsmöjligheter och föreslå förbättringar 

Vad har Andreas Larsson, Manager KAM department, att säga om företaget?

"För mig handlar Blåkläder om människor – både våra kunder och vårt fantastiska team. Här får du chansen att bygga starka relationer, hitta smarta lösningar och vara en del av en arbetsplats där vi stöttar varandra och har kul tillsammans. Som KAM hos oss blir du en nyckelspelare i att ta våra kundrelationer till nästa nivå – och du kommer garanterat känna stolthet över vad vi gör!"

Kvalifikationer

  • Erfarenhet av försäljning och kundrelationer, gärna från B2B eller detaljhandeln
  • En god förståelse för affärsutveckling och förmåga att arbeta strukturerat med långsiktiga mål
  • Kunskap i Office-paketet, särskilt Excel, och gärna erfarenhet av affärssystem som Microsoft Dynamics
  • Goda språkkunskaper i svenska och engelska, både i tal och skrift
  • Körkort B (krav)

Meriterande

  • Erfarenhet av försäljning inom arbetskläder, funktionsplagg eller liknande branscher
  • Dokumenterad utbildning inom försäljning eller Key Account Management

Kontakt och ansökan
I denna rekrytering samarbetar vi med Säljpoolens rekryteringskonsult Victor Gustafsson. Du når Victor på 036-3363462.

Skicka in din ansökan via ansökningsknappen. Vi arbetar med löpande urval under denna rekrytering, vi vill därför gärna ha in din ansökan snarast möjligt. 

Välkommen med din ansökan!

 
Please accept marketing-cookies to watch this video.
 

Om företaget
Blåkläder är en ledande tillverkare av arbetskläder med huvudkontor i Svenljunga, Sverige. Sedan starten 1959 har vi fokuserat på att utveckla slitstarka, bekväma och funktionella arbetskläder som hjälper yrkesproffs att prestera på topp. Vi producerar cirka 4,5 miljoner plagg per år i våra egna fabriker och har representation i över 20 länder världen över. Vår produktionskedja är nära kopplad till företaget, med egna fabriker på Sri Lanka i Myanmar. Och Bangladesh Denna nära relation säkerställer att våra plagg tillverkas enligt högsta sociala, etiska och miljömässiga standarder. Vi erbjuder helhetslösningar för inköp, logistik och tvätt som besparar våra kunder både tid och pengar. Vårt breda sortiment av arbetskläder, skor och handskar är utvecklat för att möta behoven hos alla hårt arbetande yrkesproffs. Hos oss blir du en del av en stark företagskultur där innovation, kvalitet och teamarbete står i fokus. Vi värnar om våra medarbetares utveckling och välmående, och tillsammans bygger vi hållbara relationer – både med våra kunder och inom vårt team.

Om företaget

B

Blåkläder

Säljpoolen är ett av landets ledande rekryteringsbolag och rekryterar ledare och specialister inom sälj och marknad. Vi hjälper säljare, Key Account Managers, chefer och marknadspersonal ta nästa steg i karriären och det finns alltid många intressanta tjänster hos oss.

Man kan också gå med i vårt nätverk och bli kontaktad när rätt tjänst dyker upp.
https://register.masterhelp.se/candidate/signup

Säljpoolen ingår i Intensogruppen, som är en rikstäckande helhetsleverantör av rekryteringstjänster. I Intensogruppen ingår även Intenso Teknikrekrytering, Intenso Interim Management, Masterhelp Jobb samt vårt egenutvecklade rekryteringsverktyg Masterhelp.

FÖRETAGETS STORLEK
20 till 49 anställda
BRANSCH
Rekrytering/Bemanning
GRUNDAT
1995
WEBBPLATS
https://www.saljpoolen.se/sv